Warsztaty i zajęcia

Program warsztatów grupowych obejmuje:

Muzyka rozrywkowa (grupa podstawowa, grupa średnio- i zaawansowana - Magdalena Czwojda) ↓

Grupa podstawowa

Interesujesz się grą na gitarze jednak wiesz, że muzyka rozbrzmiewająca w filharmoniach nie jest dla Ciebie? A może od niedawna jesteś gitarzystą klasycznym, który chciałby zamienić Tárregę czy Assada na Claptona oraz Hendrixa? Jeśli tak, zajęcia, które w tym roku poprowadzi Magda Czwojda dedykowane są właśnie tobie.
Podczas warsztatów Magda omawiać będzie podstawowe elementy rocka, funky, popu, jazzu oraz bluesa, a więc szeroko pojętej muzyki rozrywkowej. Prowadząca skupi się przede wszystkim na technice gry. Nauczy prawidłowego wydobywania dźwięku z instrumentu. Pokaże jak posługiwać się kostką, zaprezentuje prostą grę akordową. Wszystko to omówione zostanie na znanych i prostych przykładach pochodzących z rozrywkowej literatury muzycznej (tzw. coverach).
Zajęcia przeznaczone są dla uczestników rozpoczynających swoją przygodę z gitarą (do dwóch lat grania na instrumencie).

Grupa średnio- i zaawansowana

Zajęcia prowadzone przez Magdalenę Czwojdę dedykowane są osobom, które pasjonują się szeroko pojętą muzyką rozrywkową. Przeznaczone są także dla gitarzystów klasycznych, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z rozrywką lub poszerzyć swoją wiedzę dobrze się przy tym bawiąc.
Podczas warsztatów Magda omawiać będzie podstawowe elementy rocka, funky, popu, jazzu oraz bluesa, a więc szeroko pojętej muzyki rozrywkowej. Poruszy zagadnienia dotyczące harmonii rozrywkowej, podpowie jak łączyć ze sobą odpowiednie współbrzmienia. Zaprezentuje także różne rodzaje artykulacji czyli sposobu wydobywania dźwięku z instrumentu – innego dla każdego ze stylów; przybliży technikę zwaną fingerstyle, która wciąż jest jeszcze mało popularna w Polsce. Jednym z elementów warsztatów bedzie praca nad rytmiką. Magdalena skupi się ponadto nad rozwijaniem techniki gry. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się także w jaki sposób słuchać oraz analizować utwory zaliczane do muzyki rozrywkowej. Wszystko to zaprezentowane zostanie na znanych przykładach pochodzących z rozrywkowej literatury muzycznej (tzw. coverach).
Warsztaty przeznaczone są dla osób grających na poziomie średniozaawansowanym oraz zaawansowanym (ponad dwa lata gry na instrumencie).

Orkiestra gitarowa (Robert Horna) ↓
Zajęcia z zakresu orkiestry gitarowej, które w Krzyżowej prowadzi Robert Horna od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród gitarzystów klasycznych. Podobno wśród kursantów są tacy, którzy do Krzyżowej przyjeżdżają właśnie po to, aby wziąć w nich udział.
Na czym polega fenomen tych niezwykłych warsztatów? Jak twierdzi jedna z uczestniczek, dzięki swoim wyjątkowym umiejętnościom aranżacyjnym Pan Robert sprawia, że jednolita pod względem barwy grupa instrumentów zamienia się w prawdziwa orkiestrę. Kompozycje, które prowadzący bierze na warsztat to głównie znane i lubiane dzieła muzyki filmowej, choć nie tylko.
Zaletą udziału w orkiestrze jest nie tylko możliwość wykonywania utworów, których solo wykonać się po prostu nie da, ale przede wszystkim nauka pracy w grupie, współdziałania z innymi muzykami. Doświadczenie to jest szczególnie cenne dla uczniów szkół muzycznych, którzy na co dzień nie mają możliwości pracy z orkiestrą. Efekty wspólnych działań prezentowane są podczas koncertu finałowego kursu i są jednym z najbardziej atrakcyjnych punktów wieczoru.
Zajęcia z zakresu orkiestry gitarowej przeznaczone są dla gitarzystów grających na poziomie średnio zaawansowanym oraz zaawansowanym.
Fingerstyle (Piotr Restecki) ↓
Warsztaty prowadzone przez Piotra Resteckiego to niepowtarzalna okazja, aby zagłębić się w coraz bardziej popularną w Polsce technikę gry. Podczas zajęć prowadzący skupi się na bardzo szerokiej palecie zagadnień, tak aby mogły wziąć w nich udział zarówno osoby rozpoczynające swoją przygodę z fingerstyle, jak i osoby, które posiadają już doświadczenie w tym zakresie. Na warsztatach poruszone zostaną m.in. takie zagadnienia jak: prawidłowa pozycja ciała, techniki fingerstyle na prawą i lewą rękę, wybór najwłaściwszego palcowania, akustyczne efekty dźwiękowe.
Prowadzący zaprezentuje ponadto techniki relaksacji, sposoby prawidłowego oddychania podczas gry, pokaże także najbardziej rozpowszechnione strojenia otwarte, omówi ćwiczenia oraz akordy i skale w otwartym strojeniu. Fingerstyle z pewnością nie należy do najłatwiejszych technik gitarowych, jednak zaangażowanie w warsztaty z Piotrem Resteckim, to oprócz ogromnej przyjemności wspólnego grania i spotkania się ze wspaniałym artystą, okazja, aby w przyjemny sposób podnieść swoje kwalifikacje i umiejętności.
Zajęcia prowadzone są z myślą o wszystkich gitarzystach, niezależnie od stopnia zaawansowania uczestników.
Flamenco (Rainer Maria Zehetbauer) ↓
Nadrzędnym celem warsztatów jest nabycie przez uczestników Kursu nowych umiejętności, które pozwolą na właściwe wykonywanie oraz interpretowanie tradycyjnych a także współczesnych dzieł  reprezentujących muzykę flamenco.

 

Podczas zajęć Kursanci pracować będą m.in. nad takimi zagadnieniami, jak: różnorodne style flamenco, podstawowe układy rytmiczne charakterystyczne dla tego gatunku, techniki wykorzystywane przez gitarzystów flamenco, sposoby artykulacji, odpowiednia pozycja ciała (w tym dłoni), ćwiczenia na szybkość gry oraz selektywność i precyzja brzmienia.

 

W trakcie trwania warsztatów prowadzący dążyć będzie do tego, aby kursanci posiedli także wiedzę z zakresu dynamiki i agogiki, szerokiego wachlarza efektów perkusyjnych wykorzystywanych w muzyce flamenco, różnorodnych struktur muzycznych oraz wykształcili odpowiednie nawyki pozwalające na właściwe samodzielne ćwiczenie. Program warsztatów obejmuje także ćwiczenia z zakresu rozpoznawania i rozróżniania poszczególnych stylów flamenco, a także naukę wyznaczania „compás” przez charakterystyczne dla flamenco klaskanie.

Zajęcia indywidualne – Praktyczny Kurs Kompozycji

 

Lekcje z Markiem Pasiecznym dają uczestnikom możliwość praktycznego wykorzystania posiadanej wiedzy z zakresu kompozycji oraz rozwijania nabytych wcześniej umiejętności. Z pewnością staną się inspiracją dla niejednego młodego twórcy.
W tym roku formuła zajęć jest nieco odmienna niż w latach ubiegłych. Do tej pory uczestnicy, wspólnymi siłami, tworzyli zupełnie nowe, autorskie kompozycje. Tym razem każdy z kursantów pracować będzie nad własnym utworem. W związku z tym osoby zainteresowane udziałem w kursie proszone są o zabranie do Krzyżowej dzieła, które chciałyby wziąć na warsztat. Może to być zakończona kompozycja, która wymaga korekty. Może to być fragment utworu, którego zakończenie powstanie właśnie w Krzyżowej. Można przyjechać po prostu z głową pełną pomysłów, które Marek Pasieczny pomoże zrealizować. Ostateczny kształt zajęć zależeć będzie od fantazji uczestników.
Zajęcia skierowane są do wszystkich gitarzystów, niezależnie od stopnia opanowania instrumentu. Warunkiem jest znajomość nut.

„Okiełznać scenę”
grupowe warsztaty obycia scenicznego dla muzyków

Warsztaty, które poprowadzi w Krzyżowej Anna Siek, dedykowane będą właściwie wszystkim – profesjonalnym i doświadczonym muzykom, zafascynowanym gitarą amatorom lub tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z instrumentem. Dlaczego? Ponieważ program warsztatów przygotowany został w taki sposób aby ułatwić życie muzykom będącym na każdym etapie nauki gry na instrumencie.
Celem warsztatów będzie przede wszystkim zwrócenie uwagi na poszczególne elementy pracy muzyka: począwszy od rozgrzewki ruchowej, poprzez pracę z instrumentem (w oparciu o Technikę Alexandra), skończywszy zaś na kontakcie z publicznością i odnalezieniu się w przestrzeni sceny. Prowadząca zaprezentuje ćwiczenia ruchowe, które w korzystny sposób wpływają na ciało muzyka oraz wzmacniają te partie, które szczególnie narażone są na kontuzje podczas pracy z gitarą. Anna pokaże także szereg ćwiczeń relaksacyjnych oraz rozluźniających, które uczestnicy będą mogli z powodzeniem samodzielnie wykonywać po powrocie z kursu.
Praca warsztatowa skupiać się będzie na wysiłku fizycznym, wyobraźni, orientacji w przestrzeni, reakcji na bodźce oraz pracy z tekstem i głosem. Trening wzmocnić ma świadomość muzyka i pozwolić na sprawniejsze kontrolowanie własnego ciała. Uczestnicy dowiedzą się jak przygotować się do występu scenicznego i jak pozbyć się tremy. Dzięki ćwiczeniom indywidualnym, pracy w parach i zadaniom grupowym uczestnicy odkryją możliwości artysty – zwiększą zdolność koncentracji, opanowania emocji i umiejętność pracy w zespole.
Do wzięcia udziału w warsztatach nie są wymagane umiejętności gry na gitarze. Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich. Uczestnicy warsztatów powinni posiadać wygodny strój do ćwiczeń.

Zajęcia indywidualne w ramach pakietów Maestro poprowadzą
następujący wykładowcy:

 

Magdalena Czwojda
Andrea De Vitis
Robert Horna
Marek Pasieczny
Krzysztof Pełech
Leszek Potasiński
Piotr Restecki
Pavel Steidl
Finn Svit
Rainer Maria Zehetbauer