Krzyżowa

GUITAR MASTERS CAMP, jak co roku, odbędzie się w malowniczo położonej na terenie Przedgórza Sudeckiego wsi Krzyżowa niedaleko Świdnicy, w obrębie byłej posiadłości rodziny von Moltke, którą stanowi zabytkowy XVIII – wieczny pałac oraz kompleks otaczających go budynków, gdzie obecnie znajduje się nowoczesny ośrodek wyposażony w bazę noclegową, sale seminaryjne, salę koncertową oraz stołówkę.

Dowiedz się więcej o Krzyżowej i innych atrakcjach regionu poniżej

Krzyżowa to malownicza wieś położona na terenie Przedgórza Sudeckiego, która jest aktywnym ośrodkiem kulturalnym Dolnego Śląska. A to za sprawą nowoczesnego kompleksu szkoleniowo-konferencyjnego, który przyciąga do Krzyżowej organizatorów wielu przedsięwzięć kulturalnych, seminariów, szkoleń, spotkań międzynarodowych. Kompleks usytuowany jest w dawnym majątku rodziny von Moltke, składającym się z XVIII-wiecznego pałacu, zabudowań gospodarczych i parku.
Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1250 roku. Od roku 1867 do 1945 mieszkała tu rodzina von Moltke. Miejsce to jest znane do dzisiaj głównie z powodu dwóch wydarzeń: W Krzyżowej spotykała się w latach 1942-43 niemiecka grupa przeciwników Hitlera – tzw. „Krąg z Krzyżowej”. Natomiast 12 listopada 1989 odbyła się tu „Msza Pojednania”, w której wzięli udział ówcześni szefowie rządów Polski i Niemiec – Tadeusz Mazowiecki oraz Helmut Kohl. Wydarzenie to jest postrzegane dzisiaj jako punkt zwrotny w relacjach polsko-niemieckich.
Ośrodek oferuje 181 miejsc noclegowych w pokojach 1-, 2-, 3- i 4 osobowych o różnych standardach, także pokoje dla osób niepełnosprawnych. Ponadto w ośrodku znajduje się 16 sal szkoleniowych różnej wielkości oraz sala konferencyjna mieszcząca 350 osób. Goście ośrodka korzystać mogą z bogatego menu restauracji i kawiarni oraz z sauny, sali sportowej, boiska, placu zabaw dla dzieci, bezprzewodowego Internetu i całodobowego, dozorowanego parkingu.
Zabytkowa sceneria obiektu oraz bliskość natury czynią z Krzyżowej idealne miejsce do wypoczynku, spotkań, wydarzeń artystycznych, szkoleń i konferencji. Tym bardziej, że okolice Krzyżowej oferują również wiele atrakcji turystycznych. Wieś położona jest 8 km na południe od Świdnicy, niedaleko najważniejszych górskich ośrodków Dolnego Śląska: Kotliny Kłodzkiej (ok. 60 km), Gór Wałbrzyskich (ok. 35 km) i Jeleniej Góry (ok. 70). Jednakowo blisko jest również do Wrocławia, oddalonego od Krzyżowej o ok. 50 km.

Najważniejsze atrakcje turystyczne okolic Krzyżowej

Świdnica – miasto powiatowe o bogatej historii sięgającej XIII wieku. Jej najważniejszymi zabytkami są: Muzeum Dawnego Kupiectwa, gotycka Katedra św. Stanisława i Wacława oraz Kościół Pokoju, który przyciąga do Świdnicy turystów z całej Polski i z zagranicy. Kościół Pokoju pod wezwaniem Trójcy Świętej w Świdnicy od 2001 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Zabytków Kultury UNESCO. Obiekt wybudowany został w 1657 roku na mocy postanowień pokoju westfalskiego, który w 1648 roku zakończył wojnę trzydziestoletnią. Traktat pokojowy zezwalał na budowę w katolickich Niemczech trzech świątyń protestanckich, które jednak mogły zostać wzniesione wyłącznie z materiałów nietrwałych (drewna, piasku, gliny i słomy). Kościół Pokoju w Świdnicy jest jednym z dwóch zachowanych tego typu obiektów w Europie.

www.kosciolpokoju.pl

Wrocław – stolica Dolnego Śląska, wybrana również Europejską Stolicą Kultury 2016. O jej atrakcyjności turystycznej decyduje nie tylko bogata historia i liczne zabytki architektoniczne, ale również walory przyrodnicze. Wrocław jest jednym z najbardziej zielonych miast Polski, ulokowanym na 12 wyspach otoczonych licznymi dopływami i kanałami Odry. Rejsy po Odrze są jedną z atrakcji turystycznych miasta, jednak zwiedzając Wrocław nie można zapomnieć o takich miejscach jak: Ostrów Tumski, Dzielnica Czterech Świątyń, Panorama Racławicka, Hala Stulecia i oczywiście Rynek z największym ratuszem w Polsce.

www.wroclaw.pl

Zamek Książ, oddalony od Krzyżowej o 23 km, znajduje się na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego i jest jednym z najważniejszych zabytków Dolnego Śląska. Po Wawelu i zamku w Malborku jest trzecim największym zamkiem w Polsce i jednym z największych w Europie. Wybudowany w XIII wieku, w latach 1705–1732 został przebudowany w stylu barokowym przez Konrada Ernsat Maksymiliana von Hochberga. To właśnie rodzina Hochbergów, władająca zamkiem przez ponad 400 lat, miała decydujący wpływ na jego obecny wygląd. W czasie II wojny światowej zamek został przebudowany na faszystowską twierdzę i z tego okresu pochodzi wiele legend związanych z wydrążonymi w skale pod zamkiem tunelami o nieznanym przeznaczeniu, które obecnie stanowią jedną z głównych atrakcji dla turystów. Zwiedzając zamek warto jest również udać się do Palmiarni w Wałbrzychu, która była „ogrodem zimowym” Książa. Palmiarnia zbudowana w latach 1911-1914 jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce, który imponuje wielkością i zgromadzonymi eksponatami. W pomieszczeniu o powierzchni 1900 m2 i wysokości 15 metrów znajduje się około 80 gatunków roślin z całego świata.

www.zamek-ksiaz.com.pl

Arboretum Wojsławice (ok. 30 km od Krzyżowej) Niespotykane uroki flory podziwiać można również w wojsławickim Arboretum będącym filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Znajduje się tam ponad 6 tysięcy gatunków i odmian roślin z całego świata, w tym kolekcje narodowe różaneczników, liliowców i bukszpanów. Kolekcja różaneczników należy do najstarszych i największych w Polsce.

www.arboretumwojslawice.pl

Park Krajobrazowy Gór Sowich leży na terenie powiatów dzierżoniowskiego, wałbrzyskiego i ząbkowickiego. Obejmuje środkową część pasma Gór Sowich z najwyższym szczytem Wielką Sową (1015 m n.p.m). Jego głównym walorem jest duża lesistość i występowanie rzadkich i chronionych gatunków, takich jak cis pospolity, barwinek pospolity, bluszcz pospolity, wawrzynek wilcze łyko. Atrakcją turystyczną parku jest również kompleks Riese, rozległy system sztolni, wykuty w skałach podczas II wojny światowej przez niemieckich więźniów.

Park Krajobrazowy Gór Sowich

Kompleks Riese w Górach Sowich (Włodarz, Sztolnia Walimska, Podziemne Miasto Osówka, ok. 30 km od Krzyżowej). Budowany w czasie II wojny światowej kompleks podziemnych, wyrytych w skale korytarzy i bunkrów niewiadomego przeznaczenia, który nie został ukończony. Spośród całego kompleksu szczególnie imponującym obiektem jest Podziemne Miasto Osówka, które według jednej teorii miało być tajną kwaterą Adolfa Hitlera, według innej – pomieścić miało podziemne fabryki zbrojeniowe. Największa hala Osówki ma około 50 metrów długości.

www.osowka.pl
www.sztolnie.pl
www.wlodarz.pl

Twierdza Srebrna Góra (ok. 40 km od Krzyżowej) – uważana jest za największą europejską twierdzę górską. Wybudowana w latach 1763-1785 była wówczas jednym z najnowocześniejszych obiektów fortyfikacyjnych w Europie. Mogła pomieścić 3,756 żołnierzy i ogromne zapasy amunicji i żywności. W jej wnętrzu znajdował się szpital, piekarnia, browar, studnie, kaplica, więzienie, zbrojownia, prochownia, magazyny i warsztaty rzemieślnicze, co czyniło twierdzę obiektem całkowicie samowystarczalnym.

www.forty.pl

Masyw Ślęży (ok. 25 km od Krzyżowej). Ślęża wznosząca się na równinnym terenie na wysokość 718 m n.p.m ze względu na swoją monumentalność nazywana jest też „Śląskim Olimpem”. Była miejscem pogańskich kultów, a na jej zboczach do dzisiaj podziwiać można starożytne rzeźby kultowe. Na obszarze Masywu znajduje się Ślężański Park Krajobrazowy. Dla turystów udostępnione są dwie ścieżki archeologiczne oraz szlaki rowerowe. Szczyt Ślęży stanowi również atrakcyjny punkt widokowy, z którego podziwiać można rozległą panoramę Niziny Śląskiej.

Jezioro Mietkowskie (ok. 30 km od Krzyżowej) to malowniczo położony zbiornik wodny charakteryzujący się występowaniem bogatej flory i fauny. Jest największym jeziorem zaporowym na Dolnym Śląsku, o długości 4 km i szerokości 2,5 km. Ze względu na panujące przez cały sezon dobre warunki wietrzne, jezioro jest idealnym obiektem do uprawiania sportów wodnych, w tym windsurfingu, jest też największym na Dolnym Śląsku obszarem wędkarskim.

źródło http://olaolatarczynska.blogspot.com

Zamek w Bolkowie (ok. 43 km od Krzyżowej) – jedna z największych twierdz średniowiecznych Śląska. Obecnie jest Oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i miejscem, zamku odbywają się liczne Turnieje Rycerskie, warsztaty starego rzemiosła, przedstawienia teatralne i koncerty.

www.zamek-bolkow.info.pl

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim (ok. 18 km od Krzyżowej) znajduje się na szczycie wzgórza Choina w północnej części Gór Sowich, na terenie rezerwatu krajobrazowego „Góra Choina”. Jest jednym z najbardziej malowniczo położonych zamków średniowiecznych na Śląsku i pierwszym obiektem Szlaku Zamków Piastowskich.

www.grodnozamek.pl

fot. Agnieszka Kalita

Zamek Pieszycki (ok. 16 km od Krzyżowej) jest największym zamkiem barokowym na Dolnym Śląsku, nazywanym również Wersalem Śląska. Posiada ponad 60 pokoi zdobionych pięknymi sztukateriami i autentycznymi obrazami z epoki, a także wieżę z tarasem widokowym. Obecnie w zamku trwają prace renowacyjne, po zakończeniu których obiekt nie będzie już dostępny dla zwiedzających.

www.zamekpieszycki.pl